Aleea literară
Vă invităm respectuos să vă inregistrati și să publicați diverse creatii personale:Poezii, proză, articole, maxime și cugetări, proverbe și zicători, fabule, pilde, literatură pentru copii.Puteți să adăugați fotografii, muzică, video, desene, imagini,să scrieți comentarii, să adăugați noi prieteni!Va dorim succes in toate si bun venit la UPN!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Aleea literară
Vă invităm respectuos să vă inregistrati și să publicați diverse creatii personale:Poezii, proză, articole, maxime și cugetări, proverbe și zicători, fabule, pilde, literatură pentru copii.Puteți să adăugați fotografii, muzică, video, desene, imagini,să scrieți comentarii, să adăugați noi prieteni!Va dorim succes in toate si bun venit la UPN!
Aleea literară
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Aici poate fi poezia ta...

Nelu Preda
Nelu Preda
Membru de onoare

StatusScrie ceva
Virsta : 61
Postari37
Au multumit : 68

Localitatea : Răcari
Ocupatie : Inginer pensionar
28042014

Fecioară Preasfântă Empty Fecioară Preasfântă

Reputaţie mesaje: 100% (2 voturi)
Fecioară preacurată,din trupu-ți feciorelnic,
Născuși precum se-arată, în chinul tău vremelnic,
Un prunc Dumnezeiesc, Iisusul așteptat,
Prorocii cum grăiesc, iată s-a arătat !...
Tu maica Lui prea sfântă, regină între sfinți,
Ruga ce ne e frântă, te rog să ne-o asculți,
Minunea ta măreață, tu fă-o pentru noi,
Căci atârnăm de-o ață, în viața cu nevoi.
Păcatul tu ni-l spală și fă-ne precum neaua,
Și pune-le o pală, la cei ce vor beleaua.
Credința ne-o-ntărește, și fă-ne miei curați,
În turma ta ce crește, să devenim ca frați !...
Nădejdea ne-o adu, în ceas de rătăcire,
Sufletul ne condu, spre crez și fericire !...
Toți sfinți-ți țin alaiul, în ceruri și genuni,
Tu ne deschide raiul și fă-ne mult mai buni !...
Cântări de bucurie, ți-aducem într-un glas,
Iar glasul cu tărie, este-nsoțit de bas !...
Cu mare exaltare, cântăm și te slăvim,
Căci tu, mijlocitoare, ești tot ce-i mai sublim !...
Distribuie acest articol pe:reddit

Comentarii

misionara
Lun 28 Apr 2014 - 21:42misionara
Reputaţie mesaje: 100% (1 voturi)
imi plac textele dv, domnule Nelu Preda, pentru ca au un caracter profund moralizator si e nevoie de ecoul acesta in sufletele oamenilor
Nelu Preda
Lun 28 Apr 2014 - 21:50Nelu Preda
Reputaţie mesaje: 100% (1 voturi)
misionara a scris:imi plac textele dv, domnule Nelu Preda, pentru ca au un caracter profund moralizator si e nevoie de ecoul acesta in sufletele oamenilor

Mă bucur că demersul meu este înțeles corect !...Din păcate trăim o epocă de manelizare și tonciuzare fără precedent în mass media, care dă tonul în ”educația” boborului... Mă tem că demersul meu va rămâne aproape fără ecouri, deoarece Sunt mai mulți români țiganizați, decât țigani romanizați și ăștia dau ”tonul ! !...
Andriana
Mar 29 Apr 2014 - 8:54Andriana
Nelu Preda a scris:
misionara a scris:imi plac textele dv, domnule Nelu Preda, pentru ca au un caracter profund moralizator si e nevoie de ecoul acesta in sufletele oamenilor

Mă bucur că demersul meu este înțeles corect !...Din păcate trăim o epocă de manelizare și tonciuzare fără precedent în mass media, care dă tonul în ”educația” boborului... Mă tem că demersul meu va rămâne  aproape fără ecouri, deoarece Sunt mai mulți români țiganizați, decât țigani romanizați și ăștia dau ”tonul ! !...
Eu personal cred ca sunt mai multi romani cu suflet mare decat cei care au uitat ca au un suflet si-o inima!
Continut sponsorizat
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum